Szczecińskie Spotkanie Gospodarki Morskiej Herring Szczecin 2024

Już w piątek, 17 maja, w Szczecinie odbędzie się coroczne spotkanie przedstawicieli gospodarki morskiej – „Herring Meeting”. Tradycyjnie zespół naszej Kancelarii bierze udział w tej imprezie, a osoby chętne do spotkania się z nami zapraszamy serdecznie do stolika nr 150.

 

 

/SEK/

Planowana nowelizacja ustawy o transporcie drogowym

Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło prace nad zmianami w ustawie z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym.

Zmiany mają na celu uregulowanie kwestii zlecania krajowego i międzynarodowego przewozu drogowego towarów oraz przewozu kabotażowego przez podmioty związane z przewozem jako spedytorzy czy nadawcy. Nowelizacja będzie dążyć do wyeliminowania nieuczciwych praktyk, polegających na zlecaniu transportu drogowego podmiotom, które nie posiadają stosownego zezwolenia, bądź licencji.

Na podmiot zlecający przewóz drogowy (np. spedytora) zostanie nałożony obowiązek weryfikacji czy przewoźnik, któremu zamierza powierzyć transport, posiada do tego odpowiednie uprawnienia.

Kolejną planowaną zmianą, na którą warto zwrócić uwagę jest nałożenie na zlecającego transport obowiązku wystawienia i przekazania przewoźnikowi drogowemu dokumentu potwierdzającego zlecenie. Zlecający przewóz będzie również zobowiązany do przechowywania dokumentacji związanej z przewozem przez okres 5 lat, liczonych od końca roku kalendarzowego, w którym wystawiono zlecenie.

Planowana nowelizacja zmierza do wyeliminowania nieuczciwych praktyk, które dotychczas mogły mieć negatywny wpływ na rynek. Ponadto, uzupełnieniu ma ulec katalogu kar pieniężnych za poszczególne naruszenia, w tym poprzez ustanowienie nowych sankcji w postaci kar pieniężnych za niestosowanie się do wprowadzonych przez projekt ustawy obowiązków.

Obecnie proponowane zmiany znajdują się w fazie zaawansowanego planowania, a etap ten otwiera drogę do gruntownych konsultacji społecznych, w których podmioty zainteresowane mogą przekazać swoje uwagi czy zastrzeżenia. Taki proces ma na celu wzbogacenie nowelizacji o praktyczne spostrzeżenia i sugestie podmiotów z branży transportowej.

 

/KW/

Korzystne rozstrzygnięcie dla Klienta w multi-jurysdykcyjnym sporze

Z dużą przyjemnością informujemy, że nasza Kancelaria zakończyła właśnie z sukcesem prowadzenie sprawy jednego z polskich Klientów, wobec którego wszczęto proces przed włoskim sądem powszechnym.

Tłem sporu było zniszczenie towaru (produktów spożywczych) w trakcie pożaru w Polsce. Ubezpieczyciel produktu wniósł pozew w jednym z państw skandynawskich przeciwko zleceniodawcy naszego Klienta, a zleceniodawca ten z kolei skierował roszczenie o te same kwoty wobec naszego Klienta przed sądem we Włoszech – domagając się nadto, by przyszły wyrok sądu włoskiego uwzględniał także koszty procesu, jakie zleceniodawca może zostać zmuszony zapłacić w razie przegrania procesu przed sądem jednego z państw nordyckich.

Dzięki sprawnej współpracy naszej Kancelarii z korespondentem skandynawskim, w tym zgromadzeniem przez nasz zespół niezbędnych dowodów na obronę przed roszczeniami odszkodowawczymi i przekazaniem ich do prawników zagranicznych, zleceniodawca wygrał proces wytoczony przez ubezpieczyciela towaru. W konsekwencji, bezprzedmiotowy stał się proces wytoczony przeciwko naszemu Klientowi we Włoszech. Przy tej okazji warto jednak podkreślić, że w ramach kompleksowej strategii prowadzenia sprawy, nasza Kancelaria podjęła na czas odpowiednie kroki, by proces we Włoszech nie zakończył się przed wydaniem wyroku w Skandynawii – przeoczenie takiej kwestii mogłoby bowiem (choćby tymczasowo) narazić Klienta np. na egzekucję prowadzoną przeciwko niemu w Polsce.

 

/SEK/