Nasza Kancelaria z wynikiem korzystnym dla Klienta zakończyła spór prawny dotyczący niezapłaconych opłat demurrage za kontenery, reprezentując międzynarodową firmę spedycyjną.
Sprawa, która dotyczyła kluczowych aspektów międzynarodowej sprzedaży towarów, transportu multimodalnego oraz często kontrowersyjnej kwestii opłat za demurrage, została ostatecznie rozstrzygnięta przez sąd drugiej instancji. Sąd Apelacyjny utrzymał w mocy wyrok Sądu Okręgowego, w którym Kancelaria uzyskała dla Klienta wyrok zasądzający 100% dochodzonego roszczenia z tytułu demurrage.
Sprawa dotyczyła sprzedawców towaru, którzy wyeksportowali mrożone produkty mięsne na Bliski Wschód, ale nie zapewnili odbiorcy (kupującemu) możliwości odpowiedniej odprawy i w konsekwencji odbioru towarów w wyznaczonym porcie. Niepowodzenie to spowodowało, że Klient Kancelarii (spedytor) poniósł znaczne opłaty demurrage za użyte kontenery, a to w związku z przedłużonym przechowywaniem kontenerów w porcie w oczekiwaniu na odbiór ładunku.
Sprawa dotyczyła szeregu złożonych kwestii prawnych, w tym rozbieżności przepisów dotyczących międzynarodowej sprzedaży towarów i transportu multimodalnego. Sprzedający początkowo deklarował gotowość do przestrzegania wykonania umowy i rozliczenia się za demurrage, ale później odmówił zapłaty tych należności. Sprzedający dodatkowo argumentował, że kontenery zostały wysłane do niewłaściwego portu, ale zespół naszej Kancelarii skutecznie podważył tę argumentację w sądzie.
Dzięki dokładnemu przygotowaniu do procesu sądowego oraz korzystnej opinii biegłych, nasz Zespół wykazał, że terminal, do którego wysłano kontenery, rzeczywiście odpowiadał opisowi portu wskazanego przez sprzedających. Sąd uznał argument sprzedających dotyczący niewłaściwego portu za bezzasadny.
Ponadto sprzedający twierdzili, że ładunek został uszkodzony podczas transportu morskiego, co w przypadku wykazania tej okoliczności byłoby – przy obowiązującym rozkładzie ciężaru dowodu – mocnym argumentem za odpowiedzialnością naszego Klienta. Zgodnie z polskim prawem bowiem spedytor musi wykazać przesłanki zwalniające z odpowiedzialności za szkodę w towarze, jeśli poszkodowany kontrahent wykaże, że szkoda powstała w przewozie organizowanym przez spedytora– zazwyczaj sprowadza się to do konieczności udowodnienia przez spedytora, że dołożył wszelkich starań przy wyborze przewoźnika.
Jednak nasz Zespół skutecznie wykazał przez Sądem, że nie istnieją żadne dowody na poparcie twierdzenia, że ładunek został uszkodzony podczas transportu morskiego. Ekspertyza biegłych wskazała, że uszkodzenie najprawdopodobniej nastąpiło podczas ostatniego etapu transportu powrotnego, który został zorganizowany przez samych sprzedających. Sąd uznał zarzuty sprzedających dotyczące szkody za bezzasadne i orzekł na korzyść naszego Klienta, potwierdzając odpowiedzialność sprzedających za niezapłacone opłaty za przestój.
Sąd Apelacyjny podtrzymał w niedawnym wyroku orzeczenie sądu pierwszej instancji, co oznacza, że sprawa została prawomocnie zakończona na korzyść Klienta Kancelarii.
W przypadku pytań dotyczących tej lub podobnych zagadnień zapraszamy do kontaktu z naszym Zespołem pod adresem rgco@rgcolegal.com.